Łaźnie miejskie

Obrazek
Ivan
Awatar użytkownika
Posty: 347
Rejestracja: 16 mar 2018, 12:47
Medale: 9
Miano: Rudolf
Rasa: Człowiek
Wiek: Późne 30
Złoto: 19 koron
Stan zdrowia: Fikam nogami.
Karta Postaci: viewtopic.php?f=10&t=143

Łaźnie miejskie

Post autor: Ivan » 18 mar 2018, 18:10

Obrazek

Usytuowane w samym centrum Czerwonej Dzielnicy, w sąsiedztwie Teatrum, miejskie łaźnie w ciągu ostatniej półtorej dekady od oddania ich do publicznego użytku, zyskują sobie na popularności jako miejsce spotkań i odpoczynku osób wszech stanów oraz ras. Powstałe jako produkt uboczny rozbudowy wciąż poszerzanej miejskiej kanalizacji, stanowią sztuczne ujęcie ogrzewanych ciepłem ziemi wód opadowych poddanych procesowi głębokiej filtracji. Hydraulika całego przedsięwzięcia została zrealizowana z wykorzystaniem umiejętności projektantów miejskich śluz oraz wiedzy głównego sponsora całego przedsięwzięcia, Sebastiana aep Gorveraina. Urządzone podług nilfgaardzkiej modły, zostały przekształcone w kompleks rekreacyjno–kąpielowy do odpłatnego korzystania. Koszt „całodniowego” pobytu w tym miejscu liczony od otwarcia do zamknięcia, bez uwzględniania dodatkowych usług wynosi zwykle 2 korony. Cena osiągalna dla zwykłego zjadacza chleba, jednak odpowiadająca wartością garncowi gorzałki, co powoduje dylemat skutecznie odstręczający motłoch od wizyt tutaj. Z powodu panującego w Novigradzie klimatu, praktycznie trzy czwarte kompleksu znajdują się pod ziemią, a jednopiętrowy, murowany budynek nad powierzchnią stanowi przedsionek właściwych łaźni. Znajdują się tu przebieralnie, w których można zawierzyć swój dobytek na przechowanie oraz uiścić opłatę za wstęp. Dla tych, którzy nie mają ochoty na dłuższy pobyt, tudzież liczą każdego koppera, istnieje możliwość wynajęcia zwykłej balii, a także usług balwierza lub dziewki łaziebnej. Na tych, którzy zapłacą i zdecydują się zejść niżej, czekają po dwie pary usytuowanych koło siebie basenów z ciepłą i gorącą wodą (po jednej na każde pomieszczenie), jeden z zimną oraz łaźnia parowa, komnaty masażu, sala gimnastyczna oraz sale wypoczynkowe, to jest tepidaria. Każde z pomieszczeń znajdujące się w innej części, oddzielone od poprzednich zwykłym przejściem lub ażurowymi, drewnianymi zasłonkami. Największym powodzeniem cieszą się baseny z wodą gorącą i łaźnia parowa, w której chętnie zażywają kąpieli po pracy liczni w tym miejscu goście. Kogo stać, opłaca sobie masażystę lub słono płaci za wynajęcie jednego z mniejszych basenów do prywatnego użytkowania, z dala od wspólnych zbiorników. W przerwie od kąpieli można skorzystać z jednego z dwóch tepidariów, znajdujących się na przeciwległych krańcach całego kompleksu, celem wypoczynku i zażycia jadła lub napoju. Dla preferujących aktywny wypoczynek zostaje sala do gimnastyki wyposażona w nieco wyższe sklepienie oraz ciężary do podnoszenia. Całość pomieszczeń okraszona jest mozaikami, drobnymi kolumienkami oraz pilastrami. W rozsądnych ilościach, bez nadmiernego przepychu, zwykle z wyobrażonymi na nich nasuwającymi się motywami akwarystycznymi i mitologicznymi.

Pomysłodawcą oraz obecnym właścicielem całości jest wspomniany już Sebastian aep Gorverain, z pochodzenia Nilfgaardczyk, przybyły do miasta jeszcze przed wojną, w roku proklamowania Emhyra var Emreisa Wielkim Cesarzem Imperium. Nawiązawszy porozumienie z lokalnymi władzami (czemu, jak głosi fama, towarzyszyły niemałe pieniądze na łapówki) z powodzeniem przeniósł i zmonetyzował popularne w Cesarstwie termy na grunt Wolnego Miasta. Interes kręci się po dzień dzisiejszy, gwarantując regularny przychód i stanowiąc główne źródło jego utrzymania. Sam pozostaje aktywny w finansowym życiu miasta, nierzadko imając się dorywczych interesów, w czym pomagają mu liczne i odpowiednie znajomości. Przez łaźnie regularnie przewija się biznesowa i towarzyska śmietanka miasta, chętnie korzystająca z gościnności Sebastiana, którą zwykł ich sobie zjednywać.
Obrazek — Boże, o co tu chodzi? Dlaczego rycerz mężny podcięty jak pień tui? Czemu, o Wszechpotężny, Dałeś wygrać tej szui?
Tu zabrzmiały fanfary i głos straszliwy rzecze:
— Wyłącznie dlatego, mój stary, że lepiej machał mieczem!

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław