Groble

Obrazek
Ivan
Awatar użytkownika
Posty: 347
Rejestracja: 16 mar 2018, 12:47
Medale: 9
Miano: Rudolf
Rasa: Człowiek
Wiek: Późne 30
Złoto: 19 koron
Stan zdrowia: Fikam nogami.
Karta Postaci: viewtopic.php?f=10&t=143

Groble

Post autor: Ivan » 18 mar 2018, 19:17

Obrazek

Wiejskie pogłowie bab i sepleniących staruch ma swoje bajania oraz legendy podle każdego zakamarka doliny. Groble nie są wyjątkiem. W letnie wieczory smarkateria ze wsi zsiada się niekiedy pod gankiem jednej z chałup i za miskę kaszy oraz dzban miodu przyniesiony do zydelka posłucha o chłopskiej zagrodzie, co kiedyś na groblach stała. Grobli nie było tamtymi czasy, była za to żyzna, obsiana ziemia i piękne obejście. Pewnego dnia, kiedy chłopi pracowali w polu, a kobiety zostały z dziatkami przy chatach, zagrodę najechali zbójcy. Bezbronne kobiety wołały po pomoc do bogów, aby ochronili je od gwałtu, okrucieństwa i straszliwego mordu. Bogowie nie mogli jednak zatrzymać zbójców, bo nie w ich rękach było kierowanie czynami ludzkimi. Zesłali tedy wodę, która zatopiła najeźdźców razem z osadą i pochowała wszystkich na dnie rozlewiska.

Klechda uczy, że z czasem ziemia wchłonęła wodę i z głębin pozostały groble, po których dziś chadzają rybacy. Mało kto waży się jednak zapuszczać w te złudnie malownicze okolice samemu w porze zmierzchania lub świtu, kiedy to z puszczy wygląda zwierzyna. Liczne bestyje upatrują sobie rozlewisko za wygodne, bliskie wody oraz pożywienia leże. Raz na czas jakiś zawoływać trzeba wiedźmina do kolejnych zwłok rozprutych pazurami na pół strzelania z łuku, a co księżyc zwoływać kapłana Wiecznego Ognia, by pobłogosławił groble ode złego. Dopiero wtedy daje się wiarę, że flisacy mogą wędrować nimi bezpiecznie nad stawy rybne. Względnie bezpiecznie.


Opis autorstwa Licho.
Obrazek — Boże, o co tu chodzi? Dlaczego rycerz mężny podcięty jak pień tui? Czemu, o Wszechpotężny, Dałeś wygrać tej szui?
Tu zabrzmiały fanfary i głos straszliwy rzecze:
— Wyłącznie dlatego, mój stary, że lepiej machał mieczem!

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław