Życie Novigradu

Obrazek
Ivan
Awatar użytkownika
Medale: 9
Miano: Rudolf
Rasa: Człowiek
Złoto: 19 koron
Stan zdrowia: Fikam nogami.
Karta Postaci: viewtopic.php?f=10&t=143

Życie Novigradu

Post autor: Ivan » 29 mar 2018, 16:45

Obrazek
Przybijane na tablicach, rozstajach, drzwiach gospód ogłoszenia i zlecenia, wszystko o czym grajkowie śpiewają po jarmarkach, plotki powtarzane przez baby pod studnią albo przez ich mężów po gospodach, obwieszczane przez heroldów rozporządzenia bądź kazania grzmiące na ambonach i wiecach. Słowem, historie którymi akuratnie żyje Wolne Miasto i jego spragniony sensacji, sześćdziesięciotysięczny lud. Do wyboru i koloru: prawdy, półprawdy i najzwyklejsze konfabulacje.

LEGENDA:
Obrazek Oficjalne obwieszczenia lub kazania
Obrazek Ogłoszenia pisemne
Obrazek Poszukiwani/Poszukiwane
Obrazek Plotki i opinie
Obrazek — Boże, o co tu chodzi? Dlaczego rycerz mężny podcięty jak pień tui? Czemu, o Wszechpotężny, Dałeś wygrać tej szui?
Tu zabrzmiały fanfary i głos straszliwy rzecze:
— Wyłącznie dlatego, mój stary, że lepiej machał mieczem!

Ivan
Awatar użytkownika
Medale: 9
Miano: Rudolf
Rasa: Człowiek
Złoto: 19 koron
Stan zdrowia: Fikam nogami.
Karta Postaci: viewtopic.php?f=10&t=143

Re: Życie Novigradu

Post autor: Ivan » 30 paź 2018, 20:13

Maj, Blathe
ObrazekWAŻNE OGŁOSZENIE!

Uczona w piśmie i oczytana poetka ze sprawnym piórem gotowa jest dla każdego, kto w potrzebie, w cenie umiarkowanej i rozsądnej, napisać co następuje:

Zwyczajny list miłosny bez namiętności: za denarów 15
List miłosny z wykrzyknikiem i cytacją poetyczną: 25 denarów
List miłosny z cytacją szczególnie elokwentną i celną, możliwie ze Starszej Mowy: 35-50 denarów
Uprzejmą, acz stanowczą odmowę na dowolną prośbę: 15 denarów
Na prośbę matrymonialną: 20 denarów
List z pogróżkami zwyczajny: 30 denarów
List z pogróżkami szczególnie okrutnemi: 55 denarów
Wierszowaną balladę na zadany temat: od 50 denarów (zależnie od liczby strof)
Fraszkę dowcipną bądź uszczypliwą: 25 denarów
Życzenia okolicznościowe zwyczajne: 15 denarów
Życzenia niezapomniane, wyciskające łzy z oczu: denarów 20
Przeprosiny: w cenie zależnej od powagi przewiny zamawiającego (od 15 denarów za przewiny błahe)
Wszystko inne, za wyjątkiem oczerniania osób z całą pewnością niewinnych: do ustalenia!

Ponadto artystka poleca się na występy uświetniające uroczystości rodzinne i publiczne, takie jak zrękowiny, wesela, stypy i inne. W programie recytacje i śpiewy, autorskie i zapożyczone, możliwie z towarzyszeniem lutni. Cena ogromnie korzystna, do uzgodnienia. Zachwyt i artystyczne uniesienia gwarantowane!

Pytać o Lottę Ysayee zwaną Burzą w zajeździe "Pod Knurem" lub chramie Melitele!

ObrazekDrogi Panu/Pani
Miano moje Ikahanda Siphiwe jestem książe z królewska rodzina Zangwebar. Potrzebuję skorych dobra dusza wspólników, by wspomogli na opłaty portowe, żebym móc zrobić transport ładunku diamentów. Zlecając przelew na moje nazwisko w bank Gibellini i Syn na 50 koron pomożesz mi, a w zamian kilka razy mnogo złota (1000 koron novigradzka) będą dane dla ciebie w zamian za pomoc, gdy już sprzedam diamenty. Użyję swej pozycji oraz legalnych wpływów, by dane precjoza znalazły się na twem wybranym koncie już po ucięciu stosownych legalnych podatków. Zwrócony pieniądz oraz strzegóły znajdą się w twej kiesie i uwadze tuż po twej szybkiej zapłacie. Wszystko szczera truizm, żadne oszustwo.

Twój prawdziwy, książę Siphiwe

Obrazek
Obrazek
„Jak niedawno pierdyknęło w Vizimborze to było słychać aż na przedmieściach. Szwagier co pracuje na tartakach, mówił że to wybuchła jakaś chałupa na rogu wsi i reszta się od niej zajęła. Nie no, chyba już ugasili. Kilka spalonych trupów, ale były też dwa nieprzypieczone, czyli jakaś grubsza afera, zupełnie jak przy ostatnim pożarze. Może to sprawka tych samych gości. Albo nie. Chuj wie.”

ObrazekSprzedam osła
Mało bity, tani w utrzymaniu. Żre kostkę słomy na jedną staję. Podkowy zimowe, świeżo robione. Dobry udźwig. O szczegóły pytać na przedmieściu, naprzeciwko jatek, w domu Tarta z Rdestowej Łąki. Płatność gotówką (w koronach).

Dopisek pod spodem:

Chendożyć strarze na procentów sto

Obrazek
Obrazek
„Żeby to szlag trafił, krew jasna zalała! Taką krasną miejscówkę miałem obstalowaną na wędkowanie, za miastem na dzikiej plaży, a teraz nijak mi tam łowić, bo zalągło się jakieś gówno, ryby straszy. I mogę się założyć, że to od czasu tego cholernego sztormu co tamój ostatnio przeszedł. Co? Jak jakie gówno? A skąd ja mam wiedzieć, nie znam się na morskich maszkarach, pewno pingwin albo kraken.”

ObrazekPoszukuję krewniaka.
Niziołka Melona Walhofera, kupca i handlarza tkanin, w sprawie pilnej a niecierpiącej zwłoki. Cechy charakterystyczne poszukiwanego: ciemna karnacja, czarne włosy, brak zarostu, niski wzrost. Ktokolwiek zna go osobiście lub potrafi udzielić pomocnych w poszukiwaniach informacji na jego temat proszony jest o stawienie się w „Gospodzie pod Grotem Włóczni”. Przewidziana nagroda pieniężna. Pytać o Wrana Meiwerena.”

ObrazekObywatele i obywatelki Wolnego Miasta Novigrad!

W związku ze wzmożonym ruchem wewnątrz miasta oraz wieściami na temat rozprzestrzeniającej się na południu zarazy, patrole miejskie oraz straże na bramach zostają podwojone. Wsparcia udzielać im będą oddziały oddelegowane specjalnie w tym celu z zamkowego regimentu. Wszystkich mieszkańców uprasza się o kooperację podczas rutynowych kontroli oraz zrozumienie zaistniałej sytuacji.

Powyższe rozporządzenie zostało wydane z polecenia szanownego Pana Chappelle, namiestnika do spraw bezpieczeństwa Wolnego Miasta, zwierzchnika i superwizora straży świątynnej, et cetera, et cetera

Obrazek
Obrazek
Obrazek
„— Wracam właśnie z Gildii. Miałem rację, że z tą zarazą to zasłona dymna. Stary Chappelle szykuje nam nowe porządki. Kroją się podwyższone składki członkowskie i opłaty za składowanie towarów. Cechy muszą dodatkowo zrobić ściepę albo samodzielnie zaopatrzyć składowiska na murach w nowe uzbrojenie, bo obecne zostało wykute chyba jeszcze za króla Sambuka i więcej w nim rdzy niż czystego żelaza. Ceny zboża i broni idą w górę. Cohennowie już zacierają ręce na spływające zamówienia. A stary Schmeisser, zasrany chytrek, znowu jakimś cudem przewidział koniunkturę i załatwił sobie kilka kontraktów z miastem.
— Różdżkowe też pójdzie w górę. A jak nie ono, to cena licencji na stałą działalność magiczną. Zresztą, nawet pal to sześć, bo dalej będzie się nam to opłacać. Najgorzej, że od wczoraj robią nam naloty. Przynajmniej dwie „lamie” w towarzystwie kapłana, łażą od pracowni do pracowni i przeszukują ci asortyment, zabierają czas pytaniami, czasami konfiskują. Byli już u Croizeit, Savonuzzi i Zapatinasa, temu ostatniemu zarekwirowali kryształ. Niby wszystko pod pretekstem remanentu, ale to jasne że czegoś szukają. Nie wiem o co może im chodzić. Idę zasięgnąć informacji u Hasenclavera, siedzi w mieście najdłużej. No chyba, że właśnie go wizytują...”

ObrazekZaginiony brat

„Ja niżej podpisany rycerz herbowy, Lubart von Barsta oferuję nagrodę pieniężną za pomoc w odnalezieniu mojego brata Witolda oraz za każdą pomoc lub informację, która przyczyni się do ustalenia jego dokładnego miejsca pobytu w mieście Novigrad lub okolicy. Niech wszem i wobec będzie również wiadome, że za doprowadzenie go żywego i bez większego uszczerbku na zdrowiu, zarówno dobrowolnie lub z użyciem siły wyznaczam nagrodę w wysokości pięciuset srebrnych lintarów (nieoberżniętych) oraz swoją dozgonną wdzięczność. Ktokolwiek zdolen i chętny dopomóc w poszukiwaniach, winien stawić się w gospodzie „Domowe Ognisko” na przedmieściach Novigradu oraz dopytać o kontakt z członkami mej zaufanej drużyny i sługami, to jest Frode i Josteinem.

Wszystkim zainteresowanym przedstawiam opis poszukiwanego oraz polecam szczególne baczenie na podróżnych przekraczających miejskie bramy oraz progi gospód:

Młody szlachcic słusznej postury i wzrostu, jasnej karnacji o surowym obliczu. Nos orli, oczy brązowe, włosy ciemne, sięgające ramion, zarost twardy, szczeciniasty. Uzbrojony i potrafiący władać bronią, przypuszczalnie wyposażony w kompletny rynsztunek rycerski lub podróżne ubranie. W zachowaniu pozornie niewylewny, czemu nie należy dać się zwieść, gdyż w istocie pozostaje osobą niespełna rozumu i pozbawioną fachowej opieki, przedstawiającą zagrożenie zarówno dla siebie jak i otoczenia. Osaczony może okazać się szczególnie niebezpiecznym, tedy zaleca się szczególną ostrożność przy próbach pojmania oraz współpracę z siłami porządkowymi.

Zastrzega się także, że niektóre detale powyższego opisu mogły ulec pewnym zmianom na przestrzeni ostatnich tygodni.”
Obrazek — Boże, o co tu chodzi? Dlaczego rycerz mężny podcięty jak pień tui? Czemu, o Wszechpotężny, Dałeś wygrać tej szui?
Tu zabrzmiały fanfary i głos straszliwy rzecze:
— Wyłącznie dlatego, mój stary, że lepiej machał mieczem!

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław