Mauzoleum proroka Lebiody

Obrazek

Nad dachami budynków rozbrzmiewa echo odprawianego w głównej świątyni nabożeństwa. Dzwony wybijają równą godzinę, przypominając mieszkańcom Novigradu o czuwającym nad nimi wszechobecnym Wiecznym Ogniu.


Dziki Gon
Awatar użytkownika
Posty: 2401
Rejestracja: 18 mar 2018, 4:22

Mauzoleum proroka Lebiody

Post autor: Dziki Gon » 28 wrz 2019, 22:57

Obrazek
„Włościanie usiłowali smoka straszyć, próbowali różnych pułapek i podstępów, wszystko na nic. Trzeba trafu, że do niedalekiego Ban Ard przywędrował akurat z uczniami ów Lebioda, słynny już podówczas, tytułowany prorokiem i mający rzesze wyznawców. Chłopi poprosili go o pomoc, on zaś, o dziwo, nie odmówił. Gdy więc smok przyleciał, Lebioda poszedł na pastwisko i zaczął go egzorcyzmować. Smok najpierw opalił go ogniem, jak kaczkę. A potem połknął. Zwyczajnie połknął. I odleciał w góry.”
— „Sezon Burz”

Półtorej bez mała wieku stuknęło od tragicznej śmierci owego Lebiody, przez wielu uznawanego za proroka. Od czasu, kiedy zrozpaczeni apostołowie skompletowali kości nauczyciela, wydobywając je ze smoczych odchodów do spółki ze szczątkami krów i baranów, jak życzy sobie tego odległa od oficjalnych hagiografii wersja historii. Półtorej bez mała wieku to dostatecznie dużo czasu, by nauki proroka zyskały rzesze wiernych od Gór Smoczych, aż za Amell, a jego szczątki status świętej relikwii spoczywającej w stolicy świata i kolebce wszelkiego sacrum, to jest mieście Novigrad. Choć prorok nie wyróżniał żadnego bóstwa ponad pozostałe, to właśnie Kościół Wiecznego Ognia szczyci się posiadaniem najbardziej kompletnego, a przy tym autentycznego szkieletu czcigodnego Lebiody. I czerpie z faktu owego posiadania niemałe profity. „Prorok” — orzeknięto przed laty, gdy szczątki trafiły do miasta — „Wywodził się z łona Świętego Kościoła Płomienia, matki naszej. Tedy lza, by na to łono powrócił”. Orzekaniu towarzyszyła konieczność uciszania bluźnierstw ludzi małej wiary, twierdzących, że prorok opuścił łono przed ukończeniem seminarium, a jego zgromadzenie napiętnowano jako dziwaczną sektę. Kilkanaście dekad zysków z pielgrzymów później, miejsce spoczynku świętego męża jest drugim po Wielkiej Szpicy obiektem sakralnym Novigradu. Z początkowo skromnego sanktuarium na Nowej Nekropolii, kości proroka doczekały się własnej bazyliki w ścisłym centrum miasta, tuż pod główną świątynią. Owa bazylika-mauzoleum rozmachem nie może równać się z Głównym Ołtarzem, ale śmiało konkuruje z nim na polu przepychu. Wysokie i smukłe wnętrze zostało utkane z gładkiego kamienia, który zdaje się tylko dodatkiem do stwarzającego je światła, ażurów i barwnych witraży przedstawiających sceny z życia proroka. Długa, wypolerowana na zwierciadło posadzka wiedzie prosto do prezbiterium z sarkofagiem, gdzie uświęcone szczątki Lebiody w pokoju, a od święta zostają wyciągane do ucałowania wierzącym. Wierzącym w oficjalne hagiografie.
Ilość słów: 0

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław