Jak pisać estetyczne posty

Obrazek

Regulamin oraz wszelkie sprawy związane z organizacją forum i najnowszymi zmianami.


Catriona
Awatar użytkownika
Posty: 388
Rejestracja: 16 mar 2018, 15:39
Miano: Alsvid
Zdrowie: wylizuje się
Profil Postaci: Profil Postaci
Karta Postaci: Karta Postaci

Jak pisać estetyczne posty

Post autor: Catriona » 08 lip 2020, 12:45

Poniżej znajdziecie garść przydatnych porad, jak pisać estetyczne i poprawnie sformatowane posty. Nie zawieramy w nim zasad ani porad językowych, polecamy natomiast w razie wątpliwości konsultowanie się z internetowymi słownikami i/lub korektorami oraz zainstalowanie wtyczki sprawdzającej pisownię w przeglądarce.





Obrazek


Formatowanie tekstu na forum tworzy domyślne odstępy między akapitami, nie ma więc potrzeby dodawania ich. Warto natomiast korzystać z wcięć, czynią one tekst znacznie bardziej czytelnym. Za wcięcie odpowiada kod:

Kod: Zaznacz cały

[tab][/tab]
Lub po prostu:

Kod: Zaznacz cały

[tab]
Należy go zastosować bezpośrednio przed zdaniem, które ma być poprzedzone wcięciem, na początku każdego akapitu. Nie używamy natomiast kodu do obejmowania treści całego akapitu. Poniżej przykład tekstu z prawidłowo dodanymi wcięciami pokazany w formie kodu oraz w formie docelowej, takiej, jaką widzicie na forum.

Kod: Zaznacz cały

[tab]Choć szampierz na usługach Wolnego Miasta winien poświęcać całe skupienie treningowi i poprawności ruchów, nawykłe do treningu myśli odpływają odeń mimowolnie już po rozciąganiu, każąc odtwarzać i wspominać wydarzenia ostatnich dni, niezaprzeczalnie intensywne.
[tab]W ciągu bez mała dwóch dób udało mu się wywołać przynajmniej jeden skandal, co najmniej dwie burdy, być adresatem oraz odbiorcą kilku gróźb, wikłać się w lokalną politykę i prawie zabić gołębia ulubionym srebrnym dzwonkiem Morcerf.
Tekst z tabulatoramiChoć szampierz na usługach Wolnego Miasta winien poświęcać całe skupienie treningowi i poprawności ruchów, nawykłe do treningu myśli odpływają odeń mimowolnie już po rozciąganiu, każąc odtwarzać i wspominać wydarzenia ostatnich dni, niezaprzeczalnie intensywne.
W ciągu bez mała dwóch dób udało mu się wywołać przynajmniej jeden skandal, co najmniej dwie burdy, być adresatem oraz odbiorcą kilku gróźb, wikłać się w lokalną politykę i prawie zabić gołębia ulubionym srebrnym dzwonkiem Morcerf.







Obrazek


Dla wygody mamy na forum specjalny kod odpowiadający za wyróżnianie wszystkich kwestii wypowiadanych na głos (zarówno przez postacie graczy, jak i postacie tła). Prawidłowo użyty kod wygląda następująco:

Kod: Zaznacz cały

[dialog]Treść wypowiadanej kwestii[/dialog]
Poniżej przykład tekstu z prawidłowo wyróżnionymi kwestiami pokazany w formie kodu oraz w formie docelowej.

Kod: Zaznacz cały

[tab]— [dialog]Zawrzyj gębę, Sieciech[/dialog] — odwarknął zagadnięty, tęgi brunet o dziobatej twarzy, patrząc groźnie na rudawego. — [dialog]Chyba że chcesz, bym ci ją obił.[/dialog]
[tab]— [dialog]Patrzcie go, jaki nerwowy![/dialog] — zarżał Sieciech. — [dialog]W miętkie żem trafił, co?[/dialog]
[tab]— [dialog]Miętki to jest...[/dialog]
[tab]— [dialog]Ejże, panowie![/dialog] — przerwał szpakowaty chudzielec, wciskając kłócącym się napełnione pucharki w dłonie. — [dialog]Dyć to nie pora za łby się brać. Dziś wielkie święto dla nas, obłowilim się jak nigdy! Najgorsze chabety sprzedalim dzięki nieobecności Jaromira de Rosenkohla. I to za półtorej ceny! No, co, źle mówię, panie Metzger? Panie Antylicz?[/dialog]
Tekst z wyróżnionymi dialogamiZawrzyj gębę, Sieciech — odwarknął zagadnięty, tęgi brunet o dziobatej twarzy, patrząc groźnie na rudawego. — Chyba że chcesz, bym ci ją obił.
Patrzcie go, jaki nerwowy! — zarżał Sieciech. — W miętkie żem trafił, co?
Miętki to jest...
Ejże, panowie! — przerwał szpakowaty chudzielec, wciskając kłócącym się napełnione pucharki w dłonie. — Dyć to nie pora za łby się brać. Dziś wielkie święto dla nas, obłowilim się jak nigdy! Najgorsze chabety sprzedalim dzięki nieobecności Jaromira de Rosenkohla. I to za półtorej ceny! No, co, źle mówię, panie Metzger? Panie Antylicz?






Obrazek


Ostatnia porada jest z zakresu językowych, lecz na tyle rzadko stosuje się ją na PBF-ach, że postanowiliśmy ją wyróżnić. W zapisywaniu dialogów błędem jest korzystaniu z dostępnego na każdej klawiaturze znaku dywizu („-”), który służy do rozdzielania dwóch słów, np. „czarno-biały”. Stosować należy znak pauzy („—”) lub półpauzy („–”), które w polskiej typografii zastępują znak myślnika. Poniżej przykład tekstu z dialogami, w których prawidłowo użyto pauzy:
Tekst z pauzami w roli myślnikówJakże powiedzieć? — podekscytował się nad jej prawym ramieniem ten, którego wcześniej wysyłali po taczkę, zdaje się Olik. — Czarami wywieść?
O wa! Czarami! Ślipiami obaczyć, rozumem zmiarkować.
Rozumem — podłapał dyszący za jej plecami Jurca. — Tedy nic tu po was, głąby. Miasto się próżno przyglądać, przydać się na coś! Olik, leć do składziku szukać jakiej płachty na nosze, byle mocnej. Nie będzie, to zajedź taczką. Pardo, ty pilnuj tego pijusa, niech się nigdzie nie rusza.



UWAGA! Możecie także napisać dwa dywizy („-”) pod rząd (bez spacji), a nasza autocenzura zamieni je na pauzę („—”).








Obrazek


Tekst pochylony przy wtrącaniu np. paremii łacińskich, wyróżnianiu myśli postaci lub zaznaczeniu, że przemawia ona w języku innym niż wspólny.

Kod: Zaznacz cały

[i]treść[/i]




Obrazek

  • Kolorowego i/lub świecącego tekstu,
  • Pogrubienia i/lub pochylenia w dialogach (z wyjątkiem przykładów podanych w „Warto stosować”),
  • Podkreślenia tekstu,
  • Grafik/gifów.
Ilość słów: 0

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław