Sala sądowa

Obrazek
Ivan
Awatar użytkownika
Medale: 9
Miano: Rudolf
Rasa: Człowiek
Złoto: 19 koron
Stan zdrowia: Fikam nogami.
Karta Postaci: viewtopic.php?f=10&t=143

Sala sądowa

Post autor: Ivan » 26 lis 2018, 14:23

Obrazek
Wedle novigradzkiego obyczaju sprawy administracyjne oraz cywilne toczone są w ratuszu z udziałem instytucji sądów i ławy przysięgłych według wykształconego w Nilfgaardzie modelu prawa precedensowego. Egzekwowanie prawa karnego odbywa się w specjalnej sali biur kultu oraz według modelu inkwizycyjnego. Chociaż model ten stosuje się powszechnie niemal na całym Kontynencie, stając przed wymiarem sprawiedliwości Novigradu, trudno myśleć o nim wyłącznie jak tylko o typie procesu. Nie, kiedy wszystko, łącznie z umeblowaniem i wystrojem sali przypomina oskarżonemu o jego maluczkości w obliczu majestatu Sprawiedliwości. Wywołani przed jej oblicze, wstępują w okrąg przed rzeźbione, kamienne podwyższenie pełniące rolę stołu sędziowskiego usytuowanego tuż pod półokrągłą ścianą ozdobioną godłem Wolnego Miasta oraz obwieszoną czerwonymi proporcami z symbolami wiary Wiecznego Ognia. Zasiadający za nim inkwizytor (lub ich trybunał) prowadzi z niego cały proces, wygłaszając z wysoka mowy oskarżycielskie, oceniając środki dowodowe, udzielając głosu świadkom i współprzysięgłym. Wysokie, urządzone na wzór świątynnego sklepienie sali gwarantuje odpowiednią akustykę pozwalając spływać ważkim, pełnym trwogi słowom sędziowskiego grona w najdalsze jej zakątki. Te położone niżej, poza kręgiem i podwyższeniem, mieszczą w sobie drewniane, wielorzędowe ławy, w których przebywać mogą nieliczni biegli oraz zaufani dopuszczeni do procesu i zobowiązani do zachowania jego przebiegu w ścisłej tajemnicy. Do czasu przedstawienia oficjalnego wyroku, który zostaje ogłoszony publicznie, obrady przebiegają niejawnie oraz pod okiem znajdującej się na sali straży. Wyznaczeni w tym celu gwardziści pilnują porządku obrad, trwając na posterunkach pod wspieranymi filarami ścianami oraz dwóch stronach sędziowskiego podwyższenia.
Obrazek — Boże, o co tu chodzi? Dlaczego rycerz mężny podcięty jak pień tui? Czemu, o Wszechpotężny, Dałeś wygrać tej szui?
Tu zabrzmiały fanfary i głos straszliwy rzecze:
— Wyłącznie dlatego, mój stary, że lepiej machał mieczem!

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław