Alchemia

Obrazek
Dziki Gon
Awatar użytkownika
Posty: 968
Rejestracja: 18 mar 2018, 4:22

Alchemia

Post autor: Dziki Gon » 16 gru 2019, 18:17

Obrazek

Alchemia to dziedzina synkretyczna — na poły zabarwiona mistycznie, na poły oparta na odkryciach konwencjonalnej nauki. Łącząc w sobie rozmaite arkana, w najogólniejszym mianowniku sprowadza się do jednego: zrozumienia materii i procesów towarzyszących jej obiegowi w przyrodzie oraz ukierunkowanego ich wykorzystania. Sięgają po nią poważni uczeni, lekarze, aptekarze, a także pospolity lud, przez wioskowe baby aż do czarodziejów i kapłanów. Styczność z tą dziedziną (często więcej niż przelotną) mają również przedstawiciele cechów rzemiosła, śledczy, wiedźmini, szpiedzy, a w końcu mniej lub bardziej amatorscy entuzjaści, w tej liczbie terroryści i regularni szaleńcy. Arkana te, nierozerwalnie związane z postępem oraz wszystkimi jego konsekwencjami, najczęściej kojarzą się z produkcją rozmaitych substancji: lekarstw, alkoholi, trucizn czy eliksirów. To właśnie na nie istnieje największe zapotrzebowanie i są owocami dającymi najbardziej wymierne (często spektakularne) rezultaty.

Większość powyższych uzyskuje się w drodze łączenia rozmaitych wyselekcjonowanych składników mniej lub bardziej powszechnie występujących w przyrodzie w formie roślin, minerałów, metali czy nawet tkanek zwierząt i potworów. Pozyskanie ich stanowi podstawowe, a często najbardziej pracochłonne zadanie alchemika, który prócz znajomości podstaw warzenia mikstur, winien dysponować również wiedzą o ziołach i żywych organizmach. Posiadając już konieczne do sporządzenia określonej substancji ingrediencje, pracuje się w oparciu o recepturę lub opracowuje własną. To ostatnie nierzadko wymaga wielu lat pracy i rozlicznych doświadczeń. Sam proces wymaga niezwykłej precyzji, a często czysto manualnej zręczności, gdyż nie tylko pomylenie, ale nawet niewłaściwe odmierzenie proporcji może okazać się fatalne w skutkach.

Część z eliksirów, szczególnie te bardziej złożone, to eliksiry magiczne, które jak sugeruje nazwa — wymagają użycia Mocy podczas ich produkcji. Może być to zarówno magia czarodziejskich zaklęć, jak i kapłańskich modlitw, czasem wystarczające okaże się też pozostawienie mikstury w miejscu intersekcji celem nasycenia. O samym rodzaju oraz ukierunkowaniu Mocy decyduje receptura oraz charakter mikstury.


Obrazek
Obrazek

... rozpoczyna się od ustalenia działania i parametrów naszego eliksiru/substancji. Jego pożądany efekt, moc, długość działania, a także to, ile czasu włożymy w jego przygotowanie. Każdy parametr wpłynie na końcowy poziom trudności. Tak więc stworzenie silnego specyfiku w krótkim czasie może okazać się wyzwaniem, jednak rozłożenie tego procesu na kilka dni zdecydowanie ułatwi alchemikowi pracę. Samą moc możemy podzielić gwoli podpowiedzi na sześć poziomów:

1. Leczenie/wywoływanie lekkich dolegliwości. Najprostsze leki i (przeważnie) nieletalne trucizny.
2. Lekkie narkotyki, substancje o niewielkim wpływie na środowisko zewnętrzne, średnio złożone lekarstwa.
3. Leczenie/wywoływanie średnio poważnych dolegliwości, przy produkcji tych substancji mogą zdarzać się słabe skutki uboczne.
4. Bardziej złożone narkotyki; skomplikowane lekarstwa mogące posiadać znaczne skutki uboczne. Pomniejsze magiczne substancje wymagające niewielkich pokładów Mocy.
5. Substancje złożone, do których nie potrzeba magii: skomplikowane lekarstwa z niewielkimi skutkami ubocznymi, mocniejsze narkotyki, silne trucizny, substancje o poważnym wpływie na środowisko (materiały wybuchowe, silniejsze kwasy), substancje, do uzyskania których potrzebny jest pewien wydatek Mocy.
6. Skomplikowane substancje, do których stworzenia potrzebna jest magia, leki na nieuleczalne choroby o poważnych skutkach ubocznych, niewykrywalne konwencjonalnie trucizny.

Obrazek

Pozyskiwanie ingrediencji często wiąże się z dodatkowym wyzwaniem. Zarówno opracowanie listy potrzebnych substancji, jak i ich odnalezienie może wymagać od postaci dodatkowej wiedzy specjalistycznej (np. o roślinach) oraz umiejętności pomocnych w ich pozyskaniu. Tak więc alchemik, który zechce stworzyć kwas do wytrawiania stali do produkcji na zbroje winien mieć pojęcie o płatnerstwie lub metalurgii. Podstawowe umiejętności przetrwania w dziczy pozwolą przyszłemu mistrzowi mikstur na samodzielne pozyskiwanie ziół i odzwierzęcych komponentów, bez konieczności odkupowania ich od myśliwych, etc.


Obrazek

Według jednej z powszechniejszych teorii, na większość otaczających nas związków składa się określona kombinacja tzw. podstawowych substancji alchemicznych — umownie sklasyfikowanych substratów w mniejszym lub większym stężeniu występujących w określonym składniku: roślinie, tkance czy minerale. Dokonując ich rekombinacji na stole alchemicznym, można samodzielnie wiązać je w pewne bazowe, syntetycznie uzyskane związki o określonych właściwościach: lekarstwa, trucizny, narkotyki, a nawet materiały wybuchowe.
Jest to proces wciąż badany i doskonalony. Nie wystarczy zmieszać kilku substratów, by powołać do życia nową materię — często wymaga to poddania ich obróbce w toku określonego procesu — materia zwykła bowiem łączyć się ze sobą według określonych reguł, które wciąż pozostają przedmiotem intensywnych badań.

Poniższa lista (bynajmniej nie wyczerpana) najbardziej powszechnych składników w tej części Kontynentu, uporządkowana jest podług dominującego w nim stężenia jednej z podstawowych substancji. Jej stężenie bywa zwykle wprost proporcjonalne do rzadkości — jedna uncja kwiatu dwugrotu może zawierać aż trzy jednostki rebisu. Dysponujący określoną aparaturą oraz umiejętnościami alchemicy potrafią też dokonywać ekstrakcji podstawowej substancji ze składnika, co przekłada się na łatwiejszego jego wiązanie, a więc przyspieszenie procesu warzenia mikstury.

Warto mieć na uwadze, że każdy składnik z osobna posiada również własne, indywidualne właściwości poza byciem nośnikiem danej substancji, stąd może być również wykorzystywany samodzielnie lub łączony z innym, podobnym, na podstawie podobnych właściwości, nie zaś zawartej w nich substancji. Przykładem może być ziele zwane siężygronem, które samoistnie posiada właściwości neutralizacji trucizn i z powodzeniem może być komponentem jednoskładnikowej mikstury/naparu łagodzącego objawy zatrucia. Choć jako źródło Vermilionu w recepturze zwalczającej toksyny sprawdzi się więcej niż dobrze. To jest, jeśli nie wejdzie w konflikt z innym składnikiem. Specyfika tworzenia eliksirów z substancji bazowych dopuszcza pozornie kuriozalne sytuacje, w których kilka składników o podobnych indywidualnych właściwościach, po odpowiedniej obróbce stworzą środek o diametralnie różnych lub przeciwstawnych (np. lekarstwo z trujących składników). Konieczna jest tu roztropność samego alchemika, który na podstawie własnej wiedzy lub receptury wie jakie substancje może połączyć w jakich proporcjach i procesach. Ergo:
Obrazek
Niewidzialny atrament:
Obrazek Obrazek
1 jednostka Quebrithu z 1 jednostką Aetheru. Możliwa kombinacja: Podgrzaną (poniżej wrzenia) wodą książęcą Obrazek zalać przesączony roztwór rtęci Obrazek po krystalizacji w proporcjach 3 do 1 na korzyść tej pierwszej. Nie wdychać oparów! Przeprowadzać proces w masce ochronnej lub w mocno przewiewnym pomieszczeniu.
Uwagi: W zastępstwie powyższego sprawdzi się również sok z cytryny, ale odbarwia pergamin, nadto zdradza oczywistym zapachem.Ponadto, z każdego składnika można (posiadając odpowiednio zaawansowaną aparaturę alchemiczną) wyekstrahować również esencję danej substancji. Zabieg ten pozwala uniknąć konfliktu reakcji między składnikami oraz nieznacznie przyspiesza proces powstawania mikstury/środka.

Niektóre ze środków mogą również wymagać bazy do ich stworzenia. W zależności od ich przeznaczenia: cieczy (alkoholu, filtrowanej wody, kwasu, itp.), tłuszczu (sadła, pasty, wosku) czy proszku (saletry, chlorki, zamorskie mieszanki).

Dziki Gon
Awatar użytkownika
Posty: 968
Rejestracja: 18 mar 2018, 4:22

Re: Alchemia

Post autor: Dziki Gon » 29 gru 2019, 23:04
Obrazek

Obrazek

Obrazek Calcium Equum
Występowanie: góry i podziemia
Rzadkość: powszechny

Obrazek Jęczmień
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: powszechny

Obrazek Niebieski lotos
Występowanie: sporadycznie jeziora, plantacje i sprzedawcy
Rzadkość: bardzo rzadki

Obrazek Owoce balissy
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: powszechny

Obrazek Płatki białego mirtu
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: powszechny

Obrazek Skóra potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Stawikrew
Występowanie: lasy i bagna
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Szpik potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Szytnaćce
Występowanie: jaskinie
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Turówka wonna
Występowanie: lasy i łąki
Rzadkość: powszechny

Obrazek Wronie Oko
Występowanie: łąki i lasy
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Żołądek potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Esencja Vitriolu
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Jaskółcze ziele
Występowanie: łąki i lasy
Rzadkość: powszechny

Obrazek Księżycowy pył
Występowanie: góry i jaskinie, rzadziej potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Kwiat dwugrotu
Występowanie: bagna i łąki
Rzadkość: rzadki

Obrazek Mózg potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Serce potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Winny kamień
Występowanie: efekt uboczny fermentacji i leżakowania wina
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Włókna han
Występowanie: łąki
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Ziarna sporyszu
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: powszechny

Obrazek Esencja Rebisu
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Esencja upiora
Występowanie: upiory i spektralne emanacje
Rzadkość: rzadki

Obrazek Korzeń pimentu
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Niezmiar
Występowanie: lasy i łąki
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Owoce berberki
Występowanie: góry i bagna.
Rzadkość: powszechny

Obrazek Perła
Występowanie: perłopławy
Rzadkość: rzadki

Obrazek Płatki ginatii
Występowanie: pola
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Płatki zimejki
Występowanie: lasy
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Roztwór rtęci
Występowanie: góry i podziemia
Rzadkość: rzadki

Obrazek Skorocel
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: wszechobecny

Obrazek Tęgoskór
Występowanie: góry i podziemia
Rzadkość: wszechobecny

Obrazek Esencja Aetheru
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Kapryfolium
Występowanie: pola
Rzadkość: powszechny

Obrazek Liście balissy
Występowanie: pola
Rzadkość: powszechny

Obrazek Liście blekotu
Występowanie: pola
Rzadkość: wszechobecny

Obrazek Muchomor
Występowanie: lasy
Rzadkość: powszechny

Obrazek Optima mater
Występowanie: góry i podziemia
Rzadkość: rzadki

Obrazek Siarka
Występowanie: góry i podziemia
Rzadkość: powszechny

Obrazek Szpony potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Szyszki chmielu
Występowanie: lasy i łąki, uprawy
Rzadkość: powszechny

Obrazek Woda książęca
Występowanie: góry i podziemia
Rzadkość: powszechny

Obrazek Esencja Quebrithu
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Arenaria
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Esencja wody
Występowanie: stwory pokoniunkcyjne związane z żywiołem wody: utopce, rusałki, syreny
Rzadkość: rzadki

Obrazek Jemioła
Występowanie: pola i lasy, w szczególności dąbrowy
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Krew potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Kortinarius
Występowanie: lasy
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Nasycony pył
Występowanie: istotny zrodzone z magii: upiory, golemy, etc.
Rzadkość: rzadki

Obrazek Nostrix
Występowanie: góry
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Rogatek
Występowanie: jeziora
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Wątroba potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Esencja Hydragenum
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Chityna potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Fosfor
Występowanie: góry i podziemia
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Jajo potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Mandragora
Występowanie: pola i lasy
Rzadkość: bardzo rzadki

Obrazek Owoce psianki
Występowanie: lasy i góry
Rzadkość: pospolity

Obrazek Pióra potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Siężygron
Występowanie: lasy
Rzadkość: rzadki

Obrazek Tojad
Występowanie: pola, lasy i góry
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Esencja Vermilionu
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Liście wilczego aloesu
Występowanie: góry
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Oko potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Skrystalizowana esencja
Występowanie: skupiska mocy, istoty zrodzone z magii
Rzadkość: rzadki

Obrazek Ślina potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Werbena
Występowanie: pola
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Żywica
Występowanie: lasy
Rzadkość: powszechny

Obrazek Esencja Sol
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Dmuchawiec
Występowanie: pola i łąki
Rzadkość: wszechobecny

Obrazek Jad potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Język potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Kły potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Łajno potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Przestęp
Występowanie: góry i miasta
Rzadkość: powszechny

Obrazek Ranog
Występowanie: lasy
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Szakłak
Występowanie: bagna, jeziora, podmokłe części lasów
Rzadkość: powszechny

Obrazek Zielona pleśń
Występowanie: jaskinie
Rzadkość: pospolity

Obrazek Esencja Caelum
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składnikówObrazek

Obrazek Bazylia nazairska
Występowanie: kupcy, hodowle, sporadycznie lepiej nasłonecznione wzgórza
Rzadkość: bardzo rzadki

Obrazek Kamień żywiołów
Występowanie: miejsca mocy, nietkóre potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Krasnoludzki nieśmiertelnik
Występowanie: podziemia
Rzadkość: rzadki

Obrazek Łuski potwora
Występowanie: potwory
Rzadkość: rzadki

Obrazek Mysichwost
Występowanie: lasy
Rzadkość: niepospolity

Obrazek Sadło
Występowanie: zwierzęta
Rzadkość: pospolity

Obrazek Purchawka
Występowanie: lasy
Rzadkość: pospolity

Obrazek Pył upiora
Występowanie: spektralne emanacje
Rzadkość: rzadki

Obrazek Esencja Fulguru
Występowanie: ekstrakcja z powyższych składników

Dziki Gon
Awatar użytkownika
Posty: 968
Rejestracja: 18 mar 2018, 4:22

Re: Alchemia

Post autor: Dziki Gon » 29 gru 2019, 23:04


Obrazek
Kilka z bardziej rozpoznawalnych substancji stosowanych przez mistrzów i adeptów alchemii. Uporządkowano według mocy.

Anestetyk
Moc: 1
Działanie: delikatny środek znieczulający. Łagodzi ból w miejscu jego podania. Uzyskiwany zwykle na bazie ziół.


Niewidzialny atrament
Moc: 1
Działanie: prosta sztuczka pozwalająca na zabezpieczenie korespondencji przed niepowołanymi osobami. Wyprodukowana według specjalnej receptury substancja pozwala na pisanie wiadomości na pergaminie, które mogą zostać później odczytane po krótkotrwałej ekspozycji na ciepło (np. nad płomieniem świecy).


Halucynogen
Moc: 1
Działanie: syntetycznie uzyskany halucynogen. Zażyty (np. w napoju lub posiłku) albo przyjęty wziewnie za sprawą oparów wywołuje omamy zmysłowe na okres od kilku do kilkunastu minut. Dość silny w efektach, lecz nietoksyczny.


Płyn sterylizujący
Moc: 1
Działanie: znajdujący powszechne zastosowanie w chirurgii i pokrewnych dziedzinach, służąc odkażaniu narzędzi. Zastosowany bezpośrednio na ranie, przeciwdziała zakażeniom i zgorzelom.


Zasadowy proszek
Moc: 1
Działanie: porcja proszku o odczynie zasadowym. Neutralizuje działania kwasów, łagodzi chemiczne oparzenia oraz przydaje się w leczeniu obrażeń jamy brzusznej. Wielu alchemików stara się mieć pod ręką przynajmniej mały zapas na okoliczność wypadku w laboratorium.


Koagulant
Moc: 2
Działanie: środek przyspieszający krzepnięcie krwi. Zwykle aplikowany bezpośrednio na ranę, powstrzymuje krwawienie do czasu podania kolejnej dawki lub zatamowania krwawienia.


Lekarstwo na kaca
Moc: 2
Działanie: dla wielu opus magnum nowoczesnej myśli alchemicznej, milionów słodkie wybawienie. Nazwa środka jest nieco myląca, bo choć kaca skutecznie łagodzi, to pomaga przede wszystkim wytrzeźwieć osobom krótko po upiciu. Przez handlarzy sprzedawany niekiedy pod spopularyzowaną nazwą „Żoninych Łez”.


Przyjaciel truciciela
Moc: 2
Działanie: Służy do maskowania smaku bardziej oczywistych trucizn, jeśli zamierzamy podać je ofierze w posiłku. Nie maskuje obecności samej trucizny, która może zostać nadal wykazana w próbach alchemicznych, ale w zupełności wystarcza, by uśpić czujność posilającej się zatrutym jadłem/napojem ofiary.


Sole trzeźwiące
Moc: 2
Działanie: bukiet intensywnych zapachów, zdolny wyrwać nieprzytomną lub niekontaktującą osobę z objęć nieprzytomności czy stuporu.


Alchemiczne spoiwo
Moc: 3
Działanie: bardzo gęsta i szybkoschnąca substancja powstała w procesie prostej syntezy, rodzaj kleju. Nieoceniony w drobnych naprawach, pożądany przez rzemieślników towar. Testuje się również jej właściwości w większych ilościach i stężeniach, pod kątem przydatności bojowej lub obronnej.


Konserwant
Moc: 3
Działanie: alchemiczny środek konserwujący, dużo łagodniejszy od roztworów formaldehydowych, przez co można stosować go do krótkotrwałego (kilkudniowego) konserwowania żywności (choć częściowo zabija smak i witaminy), a także — szczątków.


Chloroform
Moc: 4
Działanie: płynna substancja, która zażyta z bliska we wdychanym powietrzu powoduje długotrwałą utratę przytomności. Niekiedy stosowany w medycynie do wywołania głębokiej narkozy.


Czarny jad
Moc: 4
Działanie: jedna z popularniejszych na południu trucizn, a używana jak Kontynent długi i szeroki. Zaczyna działać natychmiastowo po spożyciu przez ofiarę lub kontakcie z jej krwią, przez co nadaje się jako smarowidło na ostrze. Zatruciu towarzyszy również intensywny ból.


Eliksir koncentracji
Moc: 4
Działanie: po spożyciu substancji poziom koncentracji postaci wzrasta na okres kilku minut, ułatwiając jej skupienie się na aktualnie wykonywanej czynności.


Kwasowy roztwór
Moc: 4
Działanie: roztwór żrącego kwasu o umiarkowanym stężeniu. Oprócz zastosowania laboratoryjnego bywa stosowany w rzemiośle. Uszkadza lub rozpuszcza większość substancji, a u organizmów żywych może wywołać ciężkie, trudno gojące się oparzenia


Lubczyk
Moc: 4/5
Działanie: to magiczny napój zmieniający (na okres jednego dnia) na przychylniejsze nastawienie osób płci przeciwnej względem osoby, która go wypiła. Wersja nastawiona na konkretnego osobnika/osobniczkę jest bardziej skomplikowaną i może wymagać jej przedmiotu osobistego jako komponentu przy produkcji eliksiru.


Fisstech
Moc: 5
Działanie: silny narkotyk o domniemanym elfim pochodzeniu, występujący w postaci białego proszku, zażywa się go przez śluzówkę: wciągając przez nos, wcierając w dziąsła lub aplikując w inne (zabawne) miejsca. Podany nawet w niewielkiej porcji wystarczy, żeby znacząco wyostrzyć zmysły, kondycję, koncentrację oraz dać poczucie nadzwyczajnej siły u danego osobnika. Następuje silne wyczulenie na bodźce zewnętrzne oraz pobudzenie organizmu pozwalające na normalnie nieosiągalny dla zażywającej go osoby wysiłek (również psychiczny). Efekt utrzymuje się kilka godzin, po których następuje „zjazd” objawiający się przewlekłym osłabieniem organizmu trwającym zwykle do pełnego odpoczynku. Silnie uzależniający, zażywany na dłuższą metę prowadzi do wyniszczenia organizmu.


Glamarye (feenglanc)
Moc: 5
Działanie: elfi wynalazek, eliksir pod postacią maści wytwarzany z alrauny, stosowany jako ekskluzywny i bajecznie drogi środek upiększający, z którego dobrodziejstw z reguły mogą cieszyć się wyłącznie czarodziejki. Podkreśla urodę stosującej go kobiety i amplifikuje ją do olśniewających niemal rezultatów. Trudny do wytworzenia. Może wywoływać skutki uboczne w postaci nagłego wytrzeźwienia i uczucia melancholii. Jak większość elfich kosmetyków, nie działa na pozostałe nieludki, w tym niziołki i krasnoludki.


Eliksir ożywienia
Moc: 5
Działanie: po pięciu minutach od jego zażycia organizm zażywającego zostaje wzmocniony, wliczając w to poprawienie jego właściwości psychicznych. Choć skuteczny, jednocześnie bardzo obciąża organizm, toteż stan ten utrzymuje się do kilku godzin, po których następuje wyczerpanie zażywającego, wymagające pełnoprawnego, przynajmniej sześciogodzinnego odpoczynku.


Filtr regulujący
Moc: 5
Działanie: eufemistyczna nazwa obejmująca całą gamę trucizn ukierunkowaną na konkretny rodzaj istot zamieszkujących określone środowisko (zwłaszcza takich nieposiadających w nim swojej niszy ekologicznej). Jego zasadniczym efektem ubocznym jest szansa na to, że działanie środka obejmie też inne stworzenia zamieszkujące dane miejsce, przez co np. filtr mający wygubić utopce zamieszkujące okoliczne bajoro, doprowadzi do zagłady bytujących w nim również ryb, raków, etc.


Mieszanka wybuchowa
Moc: 5
Działanie: stosunkowo od niedawna znane alchemii połączenie, które narodziło się jako nieplanowany produkt uboczny próby wyprodukowania syntetycznego nawozu, omal nie wywołując pożaru na podgrodziu Tyffi w Geso wiosną 1259 roku. Eksplozja następuje natychmiast po ekspozycji na powietrze, czego nie przewidział twórca środka, tragicznie zmarły Bredan Pomyleniec.


Perfumy
Moc: 5
Działanie: kombinacja składników składająca się na bazę zapachową kosmetyków popularnych wśród zamożniejszych sfer, szczególnie upodobanych sobie przez kobiety, w tej liczbie czarodziejki. Mogą przyjmować najróżniejsze zapachy, różniąc diametralnie dziesiątkami subtelnych niuansów w procesie produkcji, wymagających od alchemika absolutnej precyzji w porcjowaniu składników.


Proszek uzdatniający
Moc: 6
Działanie: jedno ze szczytowych osiągnięć nowoczesnej alchemii, wciąż poddawana licznym opracowaniom. Występuje w formie proszku, który po wsypaniu do jakiejkolwiek wody (pochodzącej ze źródła, studni, jeziora, czy nawet kałuży) musuje się i rozpuszcza, czyniąc ją zdatną do picia bez skutków ubocznych w postaci zatrucia pokarmowego. Jedna szczypta specyfiku obejmuje pół litra cieczy. Jeżeli w samej wodzie znajdowała się trucizna sztucznego pochodzenia, proszek nie zneutralizuje jej działania.


Talgarska Zima
Moc: 6
Działanie: natychmiastowa sublimacja poniżej zera zaklęta w odrobinie płynu potrafiącego głęboko zamrażać zroszone nim przedmioty. Mieszanina posiada przede wszystkim zastosowanie laboratoryjne, choć nie brak takich, którzy próbują używać jej do walki.


Wieczny Ogień
Moc: ?
Działanie: nie chodzi tu bynajmniej o bóstwo, ale o broń, którą uzbrojone są statki świątynnej floty, odmianę płynnego czarodziejskiego ognia, którym umieszczone na kasztelach machiny zdolne są miotać z rur pod ciśnieniem nawet na odległość pięćdziesięciu kroków. Rozszalałego płomienia nie idzie ugasić, nie ima się go też woda — będzie płonął dopóty, dopóki nie spali ze szczętem. Faktyczna receptura substancji, przygotowywanej przez głęboko utajonych kapłanów Wiecznego Ognia, objęta jest ścisłą wojskową tajemnicą i pozostaje nią po dziś dzień, na przekór wysiłkom ciągnących do Stolicy Świata szpiegów i powodowanych ciekawością badaczy.


► Pokaż Spoiler

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław