Kordegarda

Obrazek

Komandoria namiestnika Novigradu i schronienie hierarchy na czas wojny lub politycznego niepokoju. Najbardziej zmilitaryzowany punkt w mieście, mieści on trzon novigradzkiej straży i nie szczędzi środków na utrzymanie grodu w pokoju. Oraz pokoju w grodzie.


Dziki Gon
Awatar użytkownika
Posty: 1827
Rejestracja: 18 mar 2018, 4:22

Kordegarda

Post autor: Dziki Gon » 18 mar 2018, 18:53

Obrazek


Tuż za wiodącą z miasta do regimentu wewnętrzną bramą, między służącymi codziennej musztrze i ćwiczeniom placami, znajduje się zamkowy odwach, to jest kordegarda — wcale pokaźna a warowna, godna stolicy. Mieści cekhauzy, zbrojownie, garkuchnie pod namiotami i szpital polowy, a przede wszystkim: setki prycz w rozległych koszarach. Koszary te zdatne są naraz zakwaterować nawet dwa tysiące szkolonych pik, mieczy, obuchów, samostrzałów i łuków oraz oręża każdego skutecznego rodzaju w służbie Wolnego Miasta Novigradu, nie licząc balist. Całą miejską i zamkową straż z kompletem załogi.
Nad kompleksem góruje centralna budowla: kwadratowy stołp, biuro komendanta. Wieńczy go dzwonnica gotowa w każdej chwili rozbrzmieć alarmem, który bliźniaczym biciem poniesie się po wszystkich basztach, bramach, posterunkach i wieżyczkach w mieście, podrywając dwa tysiące chłopa do broni. Prewencyjnie gotowa, rzecz jasna. Święte mury tego grodu chroni Wieczny Ogień. Na niektóre wróble po prostu dobrze mieć coś więcej w zanadrzu niźli samego stracha.

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław