Teatrum

Obrazek
Ivan
Awatar użytkownika
Posty: 347
Rejestracja: 16 mar 2018, 12:47
Medale: 9
Miano: Rudolf
Rasa: Człowiek
Wiek: Późne 30
Złoto: 19 koron
Stan zdrowia: Fikam nogami.
Karta Postaci: viewtopic.php?f=10&t=143

Teatrum

Post autor: Ivan » 15 kwie 2018, 19:32

Obrazek
Jest coś czego nie zjesz ani nie wypijesz, a czego lud Novigradu domaga się na równi z chlebem i winem, jeśli nie bardziej. Mowa o rozrywce, monumentem ku czci której jest w mieście Teatrum — serce Czerwonej Dzielnicy i jej najbardziej reprezentatywna konstrukcja. Dwieście trzynaście stóp długości i prawie drugie tyle wysokości przysłania cieniem całą najbliższą okolicę, robiąc prawdziwie imponujące wrażenie w świetle dnia. Nie bez przesady mówi się, że pięć wydzielonych i następujących na siebie kondygnacji wraz z podium zdolne jest pomieścić naraz trzecią część wszystkich mieszkańców Novigradu. Całość murowana, gdzieniegdzie podpierana lub uzupełniana drewnianymi konstrukcjami lub elementami. Otwarty dach z możliwością osłonięcia trybun od deszczu, sieć podziemnych korytarzy, bufety oraz szatnie z natryskami — to tylko niektóre udogodnienia przewidziane na użytek odbywających się tu wydarzeń kulturalnych, tak ważnych w życiu Wolnego Miasta. Wewnątrz okrągłych murów amfiteatru lza zobaczyć wielkie sztuki odgrywane przez przyjezdne lub lokalne trupy aktorskie, wystawiane z wielką pompą religijne inscenizacje podczas większych świąt lub organizowane co lat kilka lat sportowe igrzyska ku czci miasta, otwierane uroczystym rozpaleniem specjalnego znicza pochodnią przyniesioną z Wielkiej Szpicy. Największe tłumy zobaczyć można tu jednak podczas trwania rycerskich turniejów lub starć zaczerpniętych bezpośrednio z nilfgaardzkiej tradycji gladiatorów. I choć zwykle nie toczy się w nich na śmierć i życie, a jedynie do poddania lub niezdolności dalszej walki, wypadki przy pracy są zrozumiałe i dopuszczalne. Kościół Wiecznego Ognia nie kryje swojego zgorszenia tego typu formami rozrywki, wyklinając je z ambon jako bezbożne i dekadenckie, jednako niechętnie tolerując dla dobra miasta i jego budżetu. Miejskie Teatrum stanowi także miejsce przeprowadzania ordaliów, zwłaszcza tych odbywających się przez pojedynek sądowy. I chociaż starcia te kończą się śmiercią daleko częściej aniżeli „świeckie” pojedynki, jako sankcjonowany przez kult Ognia wyraz Woli Bożej pozbawione są nijakiego grzechu i dekadencji oraz nieodpłatne dla publiki.

Teatrum jest własnością miasta udostępnianą lub wynajmowaną rozmaitym podmiotom lub osobom prywatnym na rozmaite okazje. Na co dzień miejsce zapewnia stałą pracę lub dorywcze zatrudnienie całej mniej lub bardziej wykwalifikowanej masie osób, których dokładna liczba zwie się Legion. Za nieformalnego zwierzchnika i zarządcę całego obiektu uchodzi Tobias Neumann zwany „Kapito”, emerytowany oficer miejskiego garnizonu odpowiedzialny za organizację pojedynków oraz zaopatrzenie. Wieloletnie doświadczenie zdobyte na poprzednim stanowisku już od pół dekady pozwala mu utrzymać to miejsce w ryzach kontrolowanego chaosu.
Obrazek — Boże, o co tu chodzi? Dlaczego rycerz mężny podcięty jak pień tui? Czemu, o Wszechpotężny, Dałeś wygrać tej szui?
Tu zabrzmiały fanfary i głos straszliwy rzecze:
— Wyłącznie dlatego, mój stary, że lepiej machał mieczem!

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław