Kanały

Obrazek
Ivan
Awatar użytkownika
Posty: 347
Rejestracja: 16 mar 2018, 12:47
Medale: 9
Miano: Rudolf
Rasa: Człowiek
Wiek: Późne 30
Złoto: 19 koron
Stan zdrowia: Fikam nogami.
Karta Postaci: viewtopic.php?f=10&t=143

Kanały

Post autor: Ivan » 25 lis 2018, 17:46

Obrazek
Sporadycznie rozmieszczonymi, murowanymi kanałami ściekowymi Novigrad mógł poszczycić się od dawna, lecz połączenie i skoordynowanie ich ze sobą w taki sposób, by objęły całe miasto, tworząc regularny system, pochłonęło ostanie trzy dekady wzmożonej pracy i całe mnóstwo dedykowanych temu podatków. Zwyciężając (przynajmniej częściowo) problem zalegania nieczystości na ulicach i prania w studniach, z czym bezskutecznie walczyły coraz to surowsze ordynacje wydawane przez Radę Miejską, a nawet otwarte listy Hierarchów. Zamiana przyulicznych rowów na odprowadzające brud rynsztoki pozwoliła dosłownie usunąć większość problemu z widoku, przenosząc go pod ulicę, a z niej – zaprojektowanymi przez gnomich architektów występami i systemami odprowadzania – dalej do miejskiej fosy i Pontaru. Temu ostatniemu z całą stanowczością sprzeciwili się druidzi wszystkich okolicznych kręgów oraz występująca ze skargami zorganizowana społeczność wodna, to jest rybacy i flisacy. Powstałą sytuację udało się rozwiązać z korzyścią dla wszystkich, co stanowiło istny ewenement w historii miasta, a było możliwe dzięki zastosowaniu pól irygacyjnych. Ścieki miasta odprowadzane przez specjalny kanał wodociągowy uchodziły prosto na przygotowane w tym celu grunta, sprzyjające naturalnemu procesowi ich filtracji. Rozwiązanie możliwe m.in. dzięki naturalnemu położeniu Novigradu oraz konsultacji z Oxenfurckimi uczonymi odpowiedzialnymi za tamtejszą eksperymentalną oczyszczalnię ścieków przyjęło się na dobre, służąc miastu z pożytkiem, a innym grodom – jako potencjalna inspiracja.

Same kanały, w rozumieniu kamiennych korytarzy zbierających opady, nieczystości oraz kryjące w sobie system rurociągów zostały poszerzone według projektu, zastosowanego wcześniej w Wyzimie, a zakładającego wykorzystanie kryjących się w elfich fundamentach podziemi. Odpowiednio odrestaurowane i dostosowane do bieżących potrzeb stanowią istny podmiejski labirynt, niemal tak rozległy jak sam Novigrad, a przy tym kręty jak większość jego uliczek. Znajdujące się poniżej tunele prowadzą do niemal każdego zakątka miasta z wyjątkiem większej części zamku i portu. Poza utrzymywanymi przez miasto rurmistrzami mało kto ośmiela się zapuszczać w cuchnącą pajęczynę wyglądających niemal jednakowo odnóg składających się na jedno wielkie rojowisko szczurów i wylęgarnię chorób. Tym bardziej, że nie zamykają one listy czyhających w dole zagrożeń, a stanowią jedynie niższą warstwę jego osobliwego ekosystemu. Zrodzone z odpadów Novigradu na wpół zdziczałe środowisko kanałów rządzi się swoimi prawami, będąc ceną jaką przychodzi płacić miastu za postęp. Biorąc pod uwagę korzyści — niewygórowaną, nawet jeżeli wliczyć w nią gaże wynajmowanych regularnie profesjonalistów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie ścieków oraz pilnujących, by nic co do nich trafiło, nie znalazło nigdy drogi na powierzchnię. Główne zejście do kanałów znajduje się w Czerwonej Dzielnicy, nieopodal Placu Ludów, w okolicy nieczynnej studni.
Obrazek — Boże, o co tu chodzi? Dlaczego rycerz mężny podcięty jak pień tui? Czemu, o Wszechpotężny, Dałeś wygrać tej szui?
Tu zabrzmiały fanfary i głos straszliwy rzecze:
— Wyłącznie dlatego, mój stary, że lepiej machał mieczem!

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław