Miary i wagi Północy

Obrazek

Wszelkie przydatne informacje na temat świata gry, jego zjawisk i zamieszkujących go istot.


Dziki Gon
Awatar użytkownika
Posty: 1180
Rejestracja: 18 mar 2018, 4:22

Miary i wagi Północy

Post autor: Dziki Gon » 17 sie 2020, 14:43

Obrazek

Obrazek[…] W państwach północnych, jakoż i w Imperium powszechnie, ludzie światlejsi, a takoż w dekretach i inszych dokumentach, w milach się podaje dystanse. Mila nordlińska od Imperialnej krótsza jest nieco. Każda mila zaś, jako wiadomo powszechnie, równa jest tysiącowi passusów, to jest kroków podwójnych, a passus jeden stopom pięciu jest równy /o stopie vide Capitulo III/.

[…]

A takoż Nordlingowie używają czasem nasze Imperialne staje, których to staj w mili ichniej 10 się mieści, nasza natomiast staj ma 12.

[…]

Po wsiach ichnich, miasteczkach i miastach, lud prosty prędzej odległości podaje w czasie, jaki zabiera pokonanie drogi pieszo, koleśno, lubo też konno. Jakoż duktów a dróg bitych tam nie masz tak dobrych jak w Imperium, tedy wolniej się podróżuje, a żeby wiedzieć ileż mil pokonać się da, w niższej Tabelli ukazujemy.Do południa Od wschodu do zachodu W dobę całą
Pieszo 7 mil 14 mil
Koleśno 9 mil 18 mil 35 mil
Konno 13 mil 26 mil 50 mil[…]

Osobliwie w miastach większych, których na Północy niewiele, lubo Novigrad z nich największym, w mierzeniu odległości prętów używają. Maja one, zależnie od kraju, stóp 15 albo 16.

► Pokaż Spoiler

[…]
ObrazekDługości wszelakie wyprowadzają Nordlingowie od miary cala, lubo palcem zwanego, a to jest szerokości kostki kciuka męża dorosłego; cali takich 12 daje stopę. Cal odpowiada naszym, powszechnie w Akademii używanym, 12 liniom.

[…]

Wiele rzeczy, lubo deski, tkaniny, w handlu, łokciami mierzą, który to łokieć cali 24, to jest stopy dwie, w sobie ma. Łokieć dzielą na 3 piędzi, po 8 cali każda.

[…]

Przy kłód rżniętych mierzeniu, czy drzew cało spuszczonych, a takoż czasem i innych rzeczy, powszechnie sążnia używają. Jest miara ta bardzo różna w krajach Północy, a równa jest ponoć długości rozpostartych ramion dorosłego męża. Dzieli się sążeń na 3 arszyny. W miastach większych liczą sążeń za 3 łokcie.

[…]


► Pokaż Spoiler

Obrazek

Garniec jest miarą, jakiej na Północy (jako i u nas) do mierzenia objętości używają. Mieści on w sobie tyle, co cylinder o średnicy i wysokości jednej piędzi, a to jest inaczej niż w Imperium, gdzie garniec, to pojemnik wody czystej mieszczący 12 funtów /o funcie vide Capitulo V/. Jeden garniec nordliński daje przez to 1 i 2/16 garnca naszego. Dzieli się garniec na kwarty 4, a z nich każda na tyleż samo kwaterek, a więc w garncu 16 kwaterek się mieści. Kwaterkowe szklenice, a kufle, pospolicie na Północy używają.

[…]

Baczenie dawać należy w karczmach, a takoż przy wyszynku wszelakim, bo często napitki na garnce oni przedawają, a nie jest To garniec mierzony, a jedynie dzban tak nazywany, zazwyczaj mniejszy.

[…]

W handlu trunkami, oliwami, a i innymi płynami, przeważnie używają miar większych. Konew liczy garnców 5, antał, który na 2 antałki się dzieli, 18 garnców mieści, a beczka powszechnie u nich używana garnców ma 72.

[…]

Zboża, a i inne ziarna, jako to groch, fasolę i insze, na targach zazwyczaj na korce przedają, a mieści korzec w sobie garnców 30. Dzieli się taki korzec na korczyki małe 2, ćwiertni 4, albo li na fasek 8. Statkami wożone zboża na łaszty liczą, każdy po 32 korce.

[…]
► Pokaż SpoilerObrazek

[…] W handlu zwyczajnie w funtach rzeczy powszednie liczą. Lubo funt ich inaczej od Nilfgaardzkiego liczony, od miary mniejszej, a to jest łuta, brany. A łut ten, jak podają, osobliwie liczony jest, otóż waga jego równa jest czterdziestu ośmiu ziaren grochu, który to oni pospolicie sieją, a pożywają. Łutów 16 daje grzywnę, a funt łutów w sobie 32 mieści.

[…]

Przy kamieniach szlachetnych, a takoż kruszcach różnych i w aptekach używają do ważenia Imperialnej naszej libry, tak jako i w Cesarstwie na uncji 12 dzielonej, z których to uncji każda w sobie karaty 144 mieści. W uncji mieści się ich łutów 2 i karatów 14.

[…]

Przy większych towarach, a takoż wełnę ważąc, liczą w kamieniach, a każdy z nich 32 funty mierzy. 5 kamieni daje cetnar.

[…]

Na 12 kamieni liczą oni zazwyczaj udźwig konia jucznego, dlatego powszechnie jukiem albo ładunkiem taką masę nazywają.

► Pokaż Spoiler

► Pokaż Spoiler

Odpowiedz
meble kuchenne na wymiar cennik warszawa kraków wrocław